Make your own free website on Tripod.com
Home | HASTALIKLAR | BITKILERIN YARARLARI | PRATIK BILGILER | GÜZEL SÖZLER | CICEKLERIN DILI | CILT SAGLIGI | SAGLIGIMIZ BITKILER ve GIDALAR | SAGLIGIMIZ ve BESLENME | BTKSEL YAGLAR KULLANIM ALANLARI | RESIMLER | MESAJLAR

gelincik742

BTKSEL YAGLAR KULLANIM ALANLARI


BİTKİSEL YAGLARIN ÖZELLİKLERİ KULLANIM ALANLARI
 
Bıtkısel yaglar bıtkılerın yaprak,gövde,kök,tohum,meyva,kabuk ve cıceklerınden cogunlukla buhar dısıtılasyonu organik cözücü yada sıkma yöntemi ile Ucucu Yag ve Sabit Yag olmak üzre elde edilirler.
 
UCUCU YAGLAR
Buhar disitilasyonu ile elde edilen yaglar
Sıvı olup ucucu olup kuvvetli kokulu,
İlac hammaddesi-Aromaterapi-Aromakozmetik özellikleriyledahili ve harici olarak kullanıma sunulan yaglardır.Bu degerli yaglar bitkilerin cicek,meyve,kabuk,yaprak,rizöm,recine ve odun kısımlarından elde edilmektedir.
Ucucu yaglar M.Ö. 3000 yılından beri bilinen ve tıbda,alternatif tedavide ve kozmetikte kullanılan dogal olarak bitkilerden elde edilen yaglardır. 
Ucucu yaglar genellikle tek yada karısım olarak soguk algınlıgında,stres giderici olarak,uyku düzensizliklerinde, bagısık sistemini kuvvetlendirici, dengeleyici olarak ve kozmetik alanında kullanılmaktadır.
 
SABİT YAGLAR
Özellikle bitki meyve ve tohumlarından organik cözücüler yada buhar disitilasyonuyla elde edilen yaglardır.Sıvı yada katı halde olabilirler.
 
 ACI ELMA (ADACAYI) YAGI  (OLEUM SALVIA) 
Gaz sökturucu, ter kesıcı,ıdrar arttırıcı etkılerı vardır.Yara ıyılestırıcı ve antıseptık olarak kullanılmaktadır.Bebeklerde gaz gıderıcıdır.Ayrıca astım-bronsıt ve bayanlarda adet duzensızlıgınde kullanılır.
ANASON YAGI (OLEUM PINPINOLLA)
Mıdede hzımsızlık,sıskınlık gaz v.b. gıderıcı,ıstah acıcı,anne sutunu arttırıcı,selılut tedavısınde ve uyku verıcı olarak kullanılır.
ARDIC YAĞI  (OLEUM JUNIPERUS)
İdrar söktürücü,iştah acıcı,mide agrısı,bogaz iltihabı,kandaki şeker miktarının düşürülmesinde,deri hastalıklarında,selülit tedavisinde romatizma ve kramplarda kullanılır.(fazla alınması böbrekleri tahriş edebilir)
BİBERİYE YAGI (OLEUM ROSMARINUS)
İdrar söktürür,gaz giderir,kan dolasımını arttırır,bronşit,sinizüte iyi gelir,karaciğer enzimlerinin düzenlenmesinde etkilidir,Sac dökülmesi ve kepege karsı kullanılır,kolesterolu düsürür,sinir sistemini düzenler,uykusuzluga ıyı gelir.
BERGAMUT ESANSI (ESENCE BERGAMIDE)
Stres ve yorgunluguı diderici,bagırsak sıstemını kuvvetlendırıcıdırİstah acıcı ve safra söktürücü etkisi vardır.Egzama tadavısınde kullanılır.Ayrıca cayda koku ve lezzet verıcı olarak kullanılabilir.
CAM TEREBENTIN ESANSI (OLEUM TEREBENTINAE)
Sacı besler,dökülmeyi önler,kepegın gıderılmesını saglar ve sacı kuvvetlendırır.Sac dıplerınde mıkroorganızmaların olusumunu engeller.romatızmal rahatsızlıklarda etkılıdır.
DEFNE UCUCU YAGI (OLEUM LAURUS)
Gargara yolu ıle alındıgında bademcık ıltıhaplarında,soguk algınlıgı ve grıbal enfeksıyonlarda etkılıdır.Terletıcı ve antıseptık özelliklere sahıptır.Sac ve derı rahatsızlıklarında etkılıdır.Gaz gıderıcı ve kas gevsetıcıdır.Yemeklerde guzel koku vermek ıcın kullanılabılır.
GÜL YAGI (OLEUM ROSA)
Cilde canlılık kazandırır ve gerginlestirir,Allerjik ciltler ve egzamalı ciltlere iyi gelir,Makyal temizlemekte esans olarak parfümeri sanayiinde kullanılır,Ciltteki doğum lekelerimni kaybeder,acık yaraların iyileştirilmesinde kullanılır.
KEKİK UCUCU YAGI (OLEUM THYMUS)
Bronsit nezle grıbal enfeksiyonlara,Solunum yolu hastalıklarına,dis eti iltihaplarına,Seker hastalıgına,Romatizmaya iyi gelir.Kolesterol yüksek tansiyon dengeleyici, kurt düsürücüdür.Gastirit gibi mide rahatsılıklarına faydalıdır.Rejimde yag cözücü olarak kullanılabilir.
KARABAS OTU UCUCU YAGI (OLEUM LAVENDULE)
Damar sertligine,Kolesterol ve sekere,cilt hastalıklarına iyi gelir.Kalbi kuvvetlendirir.Uykusuzlugu giderir,Balgam söktürücü ve öksürük giderici olarak kullanılılabilir.Stres ve gerginlige faydalıdır.Sivrisinek kovucudur.
LAVANTA YAGI (OLEUM LAVANDULAE)
Bas agrısı,Stres,Kas agrıları,Romatızma agrılarında etkilidir.Vucuttaki kötü kokuları giderir.İnfüzyon yoluyla antideprasyon ve uykusuzluk giderici olarak kullanılır.Sactaki sirkeleri gideriri,Antiseptiktir.
Parfümeri sanayiinde kullanılır.
KUSBURNU ESANSI (ESENCE EGLANTIC)
Soguk algınlıgı,nezle,grip için kullanılır.Yogun bir C vitamini  içeriri.
LİMON UCUCU YAGI (OLEUM CİTRİ)
Bogaz agrısı,grip,soguk algınlıgı,mide yanması ve
böbrek taslarının düsürülmesinde etkilidir.Hafızayı güclendirir,Kan temizlemede,sivilcelerin giderilmesinde faydalıdır.Cildi güzelleştirir.Böcek ve sinek ısırmalarında kasıntı ve sismeleri önler,Mikrop öldürücüdür.Kalp damar tıkanıklarında acıcı özellige sahiptir.
NANE UCUCU YAGI (OLEUM MENTHA)
Hazmı kolaylastırır,mide bulantısını keser,sinirleri kuvvetlendirir.Anne sütünü arttırır.Bas agrısı ve migrende etkilidir.Sinüsleri acıcı olarak kullanılır.
MELİSA UCUCU YAGI (OLEUM MELİSSA)
Uykusuzluk,kan temisleyici,teskin edici,mide,sinirsel bas agrısında,nefes darlıgı ve astımda kullanılır.Damar acıcıdır.
MERSİN UCUC YAGI (OLEUM MYRTUS)
Seker hastalıgı,hemoroid,İidrar yolu ihtihaplarında etkilidir.
Tahris olmus va iltihaplı ciltler icin kullanılır.Gerginlige ve uykusuzluga faydalıdır.Adele kuvvetlendiricidir,spor sakatlıklarında masaj ıcın cok uygundur.Astımlı hastalarda haricen infüzyon seklinde uygulanabilir.
OKALİPTUS UCUCU YAGI (OLEUM EUCALIPTUS)
Kabızlıkta, öksürük, seker hastalıgı,sinizütte,romatizma, selülite, nezle ve gripte etkilidir.Sac dökülmesi ve kepegin giderilmesinde kullanılır.
PAPATYA YAGI (OLEUM CHOMOMILLA)
Duyarlı ve problemli ciltlerde cildi besleyici özellige sahiptir.Bademcik ve dis iltihaplarında gargara olarak kullanılır.yaraları iyilestiricidir.
PORTAKAL UCUCU YAGI (OLEUM AURANTIUM)
Mide rahatsızlıklarını giderir,hazmı kolaylastırır. Ates düsürücüdür.Yara ve yanık tedavisinde etkilidir.Cildi sıkılastırıp güzellik verir.Sivilce ve akneleri kurutmakta kullanılır.Kan dolasımını düzenleyici ve sinir teskin edicidir.
PELESENK YAGI (OLEUM PELESNIKA)
Romatizma,adale ve kemik agrılarında,bel fıtıgı tedavisinde etkilidir.
SUSAM YAGI (OLEUM  SESAMOUM)
Dahilen müshil olarak ve seker hastalıgında, haricen kuru ciltlere kirpik kas ve saclarda rahatlıkla kullanılabilir.
Sac kırılmalarını önler.Yanıklarda iyilestırıcı özellige sahiptir.Romatizma ve selülitte faydalıdır.
TATLI BADEM YAGI (OLEUM AMYGDALEE)
Kuru ve catlak ciltler icin cok olumlu sonuclar alınır,ciltteki pürüzleri giderir.Sac besleyici olup sac dökülmesini önler.
Kabızlık giderici özelligi vardır.
TATLI ELMA YAGI (OLEUM SALVIA)
Kuru ve catlak ciltler kadar yaglı ve sivilceli ciltlerin bakımında da faydalıdır.Saclara yumusaklık ve parlaklık saglar.
VANİLYA YAGI (HUILE VANILIN)
Merkezi sinir sistemini uyarmasıyla Mideyi Uyarıcı ve Cinsel Gücü arttırıcı özellige sahiptir.Aromaterepide daha cok Korrigon amacla kullanılır.
YLANG YLANG YAGI (OLEUM YLANG YLANG)
Vucuda zindelik verir.Haricen masaj seklinde uygulanır.
ZAMBAK YAGI (OLEUM LILIUM)
Romatizmal rahatsızlıklarda,migren bas agrısında etkilidir.Vucut agrılarını gidericidir.Selülit tedavisinde kullanılır.
ZEYTİN YAGI (OLEUM OLEAPUR)
Sac ve cildi besler,Sacları kuvvetlendirir, cilde canlılık verir,Kas ve adale agrılarında romatizmada etkilidir.Kalp sağlığında faydalıdır.Damar sertligini giderir.Purguratif özellige sahiptir.
 
 
Aktar Ahmet ALTINTAS
akttar_06@hotmail.com